Guru 360°: Stabilizator dla kamer sferycznych

Długo czekałem na moment pojawienia się gimbala do kamer 360°. Rozwiązania obecne do tej pory na rynku przeznaczone są do kamer i aparatów obejmujących kadrem ograniczone pole widzenia. Elementy stabilizatorów chowają się w tym niewidocznym dla oka kamery obszarze. Zainstalowanie kamery sferycznej na takim gimbalu mija się trochę z celem, ponieważ części stabilizatora znajdują się na sporym fragmencie obrazu, często z góry i z boku rejestrowanej sfery. Guru 360° jest zbudowany tak, aby swoją konstrukcję ukryć jak najbardziej w nadirze, czyli spodzie obrazu sferycznego.

gimbal guru 360
Guru 360 Camera Stabilizer. Źródło: Gimbalguru.com

Kiedyś zakupiłem czołg-zabawkę, którym można było sterować zdalnie za pomocą smartfona. Zainstalowałem na nim metalową platformę, która zawierała śrubę 3/8”, aby można było wkręcić monopoda z zamontowaną na jego szczycie kamerą sferyczną (była wtedy to Ricoh Theta m15). Chciałem tym samym wyeliminować siebie z rejestrowanego obrazu podczas kręcenia ujęć w ruchu. Miałem też nadzieję, że obraz będzie stabilniejszy. Po pierwszym nagraniu moje nadzieje zostały szybko rozwiane. W trakcie przemieszczania się czołgu widać było drgania, a ruszanie z miejsca lub zatrzymywanie się pojazdu powodowało przechylanie się kamery odpowiednio do tyłu lub do przodu. Czołg od tamtej pory kurzy się gdzieś w szafie. Wygląda na to, że będę mógł przywrócić go do łask.

W ramach uzupełnienia chciałbym dodać, że istnieją trzy sposoby stabilizacji obrazu sferycznego:

  1. Stabilizacja sprzętowa: odbywa się bezpośrednio w kamerze sferycznej (np. Nikon Keymission 360, Insta360 Pro)
  2. Stabilizacja programowa: nagrany obraz (rotację sfery) poprawiamy w programie do edycji wideo (np. wtyczka Mettle dla Adobe After Effects lub Adobe Premiere)
  3. Stabilizator zewnętrzny (gimbal): urządzenie z przeciwwagami, które redukuje drgania i dodaje płynności w czasie rzeczywistym (czyli Guru 360°)

Dla kamer, które nie posiadają stabilizacji, gimbal jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ uzyskujemy od razu obraz stabilizowany. Do tej pory, dla takich kamer pozostawała stabilizacja software’owa.

Wracając do tematu Guru 360°, niestety nie założę na niego mojej kamery Insta360 Beta, ponieważ jest za ciężka (waży 445 g). Informację tę uzyskałem podczas rozmowy z przedstawicielem firmy Gimbal Guru. Niestety nie uzyskałem informacji na temat tego, do jakiej wagi kamerę można zainstalować na ich stabilizatorze. Mam śledzić ich bloga w tej kwestii.

Na stronie producenta znajduje się lista kamer, które mogą zostać obsłużone przez Guru 360°. Poniżej prezentuję tabelkę z obsługiwanymi urządzeniami wraz z ich wagą.

Nazwa kameryWaga
LG 360 Cam72 g
Casio EX-FR200100 g
Theta SC102 g
Theta S125 g
Samsung Gear 360152 g
360Fly Action Camera172 g
Nikon Keymission 360198 g
Dual Kodak PixPro SP360204 g (2*102)

Jak widać, najcięższe kamery w zestawieniu mają masę połowy kamery Insta360 Beta. Na podstawie listy obsługiwanych urządzeń można strzelać, że gimbal obsłuży kamerki o wadzę trochę ponad 200 g.

Stabilizator posiada wymienne głowice. Teraz jedna przeznaczona jest dla kamer sferycznych (głowica Mini-G), a druga dla innego urządzenia jak telefon czy kamera GoPro (głowica Mini-C). W przyszłości głowice i uchwyty mają być również sprzedawane osobno. Można to rozumieć tak, że będzie więcej rodzajów głowic i uchwytów, dzięki czemu będzie można tworzyć różne konfiguracje urządzenia do różnych zastosowań.

Guru 360° posiada 3 tryby pracy: Follow, Lock, Head Lock. Poniższy film pokazuje jak one działają.

Gimbal potrafi pracować do 6 godzin. Do zestawu dołączany jest adapter dla Dual Kodak PixPro SP360. Urządzenie wygląda na poręczne. Niestety w specyfikacji nie ma nic o wadze. Produkt sprzedawany jest wraz z aplikacją na smartfona komunikującą się ze stabilizatorem poprzez Bluetooth. Trwa przedsprzedaż urządzenia w cenie 299 dolarów. Przewidywana data wysyłki to 20 marzec 2017 r.

Strona produktu: The Guru 360 Camera Stabilizer