Broomx MK Player360: Projekcja 360° 4D w Twoim pokoju

MK Player jest projektorem, który potrafi wyświetlić obraz sferyczny nie na płaskim ekranie, a w pomieszczeniu, na wszystkich jego ścianach. Firma reklamuje go jako urządzenie, które potrafi wyświetlać obraz 360° na bezramkowym ekranie, którym jest Twój pokój. Dzięki temu projektorowi materiały sferyczne można oglądać wspólnie z drugą osobą lub całą rodziną bez zestawu VR – każdy może wówczas patrzeć na inny fragment obrazu.

mk-player360
Projektor MK Player 360. Źródło: Broomx.com

Czytając o projektorze wyświetlającym obraz sferyczny, pomyślałem o konstrukcji podobnej do kamer sferycznych, czyli zbudowanych z co najmniej dwóch obiektywów, które są równo rozłożone względem środka urządzenia. Projektor ma walcowaty kształt i posiada dwa obiektywy, jednak są one umiejscowione z przodu kamery (w przypadku kamery sferycznej byłyby zwrócone w przeciwnych kierunkach). Jeden obiektyw służy do wyświetlania klasycznego obrazu w rozdzielczości Full HD, a drugi, typu rybie oko (nie doszukałem się konkretnej wartości na stronie producenta, ale z grafik wynika, że jest to ponad 180°), potrafi pokryć ponad połowę pokoju, a nawet prawie całe pomieszczenie. Wszystko zależy od tego, jak ustawimy projektor. Największą powierzchnię pokoju można pokryć, ustawiając projektor w narożniku.

Poza tym to niewiele jeszcze wiadomo o tym projektorze. Obraz może być pobierany z różnych źródeł z internetu (zdjęcia, filmy itp.). Projektor można kontrolować przy pomocy smartfona – niestety do tej pory dostępna jest tylko aplikacja w App Store na telefony firmy Apple. Urządzenie jest spore: wysokość z nogami go podtrzymującymi to 180 cm, szerokość to 42 cm. Cena również nie jest znana.

Jest to interesująca konstrukcja. Ze względu na rozmiary raczej nie nadaje się do prezentacji obrazu w małym pokoju. Firma oczywiście proponuje takie zastosowanie, ale jest to jedna z wielu opcji, głównie celuje w bardziej przestronne, publiczne miejsca (np. muzea, kluby, restauracje, poczekalnie, pokoje spotkań czy hotelowe). Idealnym pomieszczeniem byłyby obłe ściany planetarium, gdzie nie ma złączeń ścian czy narożników. Meble w pokoju również nie dodają uroku wyświetlanemu obrazowi.

Link do strony urządzenia: http://broomx.com/mk-player360.php

Film demonstracyjny: