VideoStitch zmienia nazwę na Orah i kompleksowo wspiera wideo 360°

5 lat temu ruszył francuski startup VideoStitch, którego celem było wytwarzanie oprogramowania do złączania wideo sferycznego z wielu kamer (np. GoPro). Firma szybko się rozrastała. Pierwszym produktem było VideoStitch Studio do tworzenia wideo 360° w procesie postprodukcji. Kolejnym był Vahana VR, który był pierwszym oprogramowaniem pozwalającym tworzyć materiał sferyczny w czasie rzeczywistym. Dzięki temu drugiemu produktowi firma zaczęła myśleć o kamerze sferycznej.

kamera orah4i
Orah 4i. Źródło: Orah.co

Orah 4i jest interesującym urządzeniem. Transmituje materiał 360° w rozdzielczości 4K z dźwiękiem przestrzennym. Zastosowano w nim dosyć nowatorskie rozwiązanie: kamera składa się z dwóch modułów – rejestrującego i przetwarzającego. Dzięki temu rozdzieleniu moduł rejestrujący jest tak mały, jak to jest możliwe, ponieważ składa się tylko z obiektywów. Wszystkie dane z modułu rejestrującego transmitowane są przez kabel sieciowy do modułu przetwarzającego, który może znajdować się w zupełnie innym miejscu. Orah 4i tania nie jest, bo wyceniona została na 3595 USD (w przedsprzedaży cena wynosiła niecałe 3000 USD).

Firma tłumaczy zmianę nazwy właśnie tym, że nie produkuje już tylko oprogramowania do składania wideo sferycznego, a wszystko co jest do tego potrzebne – oprogramowanie i urządzenie.

Linki: