Przedsprzedaż Vuze Camera: Kamera 360° 3D

Do końca stycznia można w przedsprzedaży zakupić Vuze Camera (link do strony producenta) – kamerę 360°, która nagrywa filmy i robi zdjęcia w 3D w rozdzielczości 4K. Europejska cena to 899 EUR (co ciekawe, cena dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Kanady wynosi 799 USD). Kamera posiada łącznie 8 obiektywów – po dwa na kierunek nagrywania. Obraz wynikowy uzyskiwany jest w procesie postprodukcji po zgraniu materiału na komputer i użyciu dostarczonego oprogramowania.

vuze camera przedsprzedaż
Vuze Camera z akcesoriami. Źródło: Vuze.Camera

Jeśli zamówicie kamerę w przedsprzedaży, to do zestawu otrzymacie dodatkowo:

  • statyw ze selfie stick
  • kartę pamięci 64 GB
  • okulary VR

Pierwszą kamerą takiego typu, czyli sferyczną 3D, była Panocam 3D, która powstała dzięki serwisowi crowdfundingowemu Indiegogo (zobacz projekt). Najwyższy pakiet wspierający projekt i zawierający w sobie tę kamerę wyceniony został na 4799 USD i było to 3 lata temu. Dzisiaj na stronie producenta nie widzę możliwości zakupu kamery, tylko świadczone usługi za jej pośrednictwem.

Wygląda na to, że Vuze Camera jest obecnie jedyną kamerą sferyczną 3D, którą można zakupić. Mam tutaj na myśli urządzenie, które zamknięte jest w jednej obudowie. Istnieją konstrukcje rejestrujące obraz sferyczny 3D składające się z kilku lub kilkunastu kamer (np. GoPro czy Blackmagic Micro Cinema Camera), gdzie należy sobie wszystko samemu pospinać w całość. Vuze Camera kupujemy i mamy wszystko w zwartej całości.

Kamera ta ze swoją konstrukcją wchodzi na ścieżkę tworzenia kontentu VR. Jest to krok do przodu w świecie 360°. O Vuze Camera czytałem już rok temu. Premiera opóźniała się aż do teraz.